V kategórii Kúpele
Značky
Prečítané 1374

Kúpele Číž

(0 hlasov)

Kúpele Číž majú najväčší počet hodín slnečného žiarenia zo všetkých slovenských kúpeľov – 2145 hodín ročne.

Nachádzajú sa v nadmorskej výške 174 m n. m. v zdravom slnečnom, suchom a nedráždivom podnebí vhodnom aj na helioterapiu. Kúpele Číž svojou prírodnou liečivou jódovo-brómovou vodou patria viac ako 100 rokov medzi vzácne zdroje svojho druhu v Európe. V kúpeľoch sa liečia predovšetkým choroby obehového, pohybového ústrojenstva, nervové choroby a choroby z poruchy látkovej výmeny.

Pramene v Číži sú slovenským unikátom, nakoľko z nich vyteká jediná minerálna voda morského pôvodu. Aj napriek tomu kúpele postihol úpadok. Znovuzrodenie nastalo po druhej svetovej vojne, keď boli kúpele zrekonštruované do pôvodného stavu, aby mohli opäť plniť svoje poslanie.

Indikácie: choroby pohybového systému, choroby obehového ústrojenstva, nervové choroby, choroby látkovej výmeny a žliaz s vnútornou sekréciou.

Základné informácie: jódové kúpele Číž ležia na južnom Slovensku pri ústí rieky Rimavy do Slanej v katastrálnom území malej gemerskej obce Číž, neďaleko maďarských hraníc. Za svoj vznik vďačia objaveniu slanej jódo-brómovej vody so značnou mineralizáciou (obsah jódu činí až 26 mg/l.). Vybudované sú na základe hydrogeologických, balneologických výskumov a klinických verifikácií ich účinkov. Priemerná ročná teplota je 12,5 °C a relatívna ročná vlhkosť 65%.

Súčasťou liečebných kúpeľov Číž je aj termálne kúpalisko. V blízkom okolí sa nachádzajú dve zariadenia vidieckeho turizmu, Rodinná farma Agroturistika u Kaloša vo Vyšných Valiciach a nezvyčajná Rodinná biofarma Ranč Transylvánia v Nižnej Kaloši.

Zdieľajte

Nechaj odkaz

Vyplňte potrebné informácie (*). HTML kód nie je povolený.

Nachádzaš sa tu: Hlavná stránka Rekreácia Kúpele Kúpele Brusno