V kategórii Kúpele
Značky
Prečítané 1297

Kúpele Kováčová

(1 Hlas)

Na úpätí Kremnických vrchoch, na západnej strane doliny Hrona sa nachádzajú najmladšie kúpele, s výdatnosťou 3 000 l/min. čím patria k najvýdatnejším prameňom na Slovensku, kúpele Kováčová.

Prvá zmienka o obci Kováčová, v ktorej sa rovnomenné kúpele nachádzajú, pochádza z roku 1254. Výskyt termálnej železnatej vody bol zistený o niekoľko storočí neskôr, a to až v roku 1892. Architektonickou zaujímavosťou v kúpeľoch Kováčová je liečebný dom Detvan postavený v roku 1863, či Kúpeľný dom, ktorého najstaršia časť pochádza z roku 1933.

Kúpele sa zameriavajú na liečbu ochorení pohybového a nervového ústrojenstva. Základom liečby je stredne mineralizovaná síranovo-hydrogén-uhličitanová, vápenato-horečnatá voda so zvýšeným obsahom flóru, s teplotou 48,5°C a vyvierajúca z hĺbky 502m.

V roku 964 sa tu podarilo navŕtať nový prameň, ktorý dnes ako jediný zásobuje celý kúpeľný komplex. K základným procedúram patria bazénové a vaňové kúpele, doplnené parafínovými zábalmi, rôznymi druhmi masáži a komplexnou fyzikálno-rehabilitačnou terapiou. V kúpeľoch Kováčová je vybudované Národné rehabilitačné centrum. V tejto kúpeľnej lokalite môžu pôsobiť s povolením MZ SR viacerí prevádzkovatelia prírodných liečebných kúpeľov alebo kúpeľných liečební.

Zdieľajte

Nechaj odkaz

Vyplňte potrebné informácie (*). HTML kód nie je povolený.

Nachádzaš sa tu: Hlavná stránka Rekreácia Kúpele Kúpele Brusno