V kategórii Kúpele
Značky
Prečítané 1351

Kúpele v Sklených Tepliciach

(0 hlasov)

Kúpele Sklené Teplice sa nachádzajú v prekrásnom údolí stredného Slovenska na úpätí Štiavnických vrchov spájajúcom Hliník nad Hronom s obcou Podhorie, 12 km od Banskej Štiavnice, unikátneho skvostu svetového kultúrneho dedičstva.

Patria k najstarším kúpeľom na Slovensku. Raritou Sklených Teplíc je výskyt termálnych prameňov a minerálnych vôd s teplotou vody od 38°C do 52,3 °C, z ktorých popri významných liečivých účinkoch vanie duch starej slávnej minulosti kúpeľov, využívaných už v 16. storočí.

Nakoľko termálna voda obsahuje veľké množstvo magnézia a kalcia, sú kúpele predurčené na liečbu pohybového ústrojenstva, nervové choroby, poúrazové a pooperačné stavy. Svojou povahou sú však určené i širokej verejnosti ako oáza rekreácie a aktívneho odpočinku.

Unikátnym prírodným výtvorom je tzv. Parenica – termálny kúpeľ, ktorý poskytuje návštevníkom možnosť okúpať sa priamo v jaskyni, v ktorej vyviera liečivá horúca voda 42°C. Tento stredoeurópsky unikát oceňujú vedecké kapacity i množstvo domácich i zahraničných záujemcov. Okrem spomínanej  Parenice veľkú pozornosť vzbudzuje zrekonštruovaný Kúpeľ Márie Terézie, ktorého súčasťou je zimný vonkajší bazén s teplotou 42 °C.

Pokojnú atmosféru podčiarkuje i park s architektonickým klenotom kúpeľov, ktorým je konverzačná sála z dreva, tzv. Kursalón. Postavený bol na podnet Jozefa Lentza, jedného z nájomcov kúpeľov. Pôvodnú stavbu z roku 1838 zrekonštruovali v roku 2007, premiestnili ju o pätnásť metrov ďalej a dnes opäť slúži svojim pôvodným účelom.

Zdieľajte

Nechaj odkaz

Vyplňte potrebné informácie (*). HTML kód nie je povolený.

Nachádzaš sa tu: Hlavná stránka Rekreácia Kúpele Kúpele v Sklených Tepliciach