V kategórii Kúpele
Značky
Prečítané 1307

Kúpele Brusno

(1 Hlas)

Severovýchodne od Banskej Bystrice leží dolina Brusnianky, ktorá pred okolitým svetom poctivo skrývala svoj liečivý poklad.

Zmena nastala koncom 18. storočia, keď pôvodní obyvatelia, živiaci sa najmä poľnohospodárstvom, drevorubačstvom a baníctvom, objavili liečivé pramene kúpeľov Brusno. Prvú kúpeľnú sezónu zaznamenali v roku 1837. V Brusne sa liečia choroby tráviaceho a obehového ústrojenstva, choroby látkovej výmeny a žliaz s vnútornou sekréciou, choroby z povolania a choroby pohybového aparátu. Pacienti sa liečia najmä prostredníctvom pitnej kúry, ktorú dopĺňajú vaňové i bazénové kúpele, telocvik, elektroterapia, zábaly, inhalácia, masáže a pod. Významný terapeutický účinok majú klasické, reflexné, podvodné masáže, rehabilitačné plávanie, vodoliečebné a elektroliečebné procedúry. Dôležitou súčasťou terapie je liečebný telocvik v individuálnej a skupinové forme.

Pôvodné drevené stavby Brusna v roku 1857 vyhoreli, na ich miestach teda mohli vyrásť nové murované objekty, ktoré architektonicky patria medzi klenoty kúpeľov. Jedným z nich je secesne upravený liečebný dom Paula z polovice 19. storočia, ktorý v súčasnosti slúži ubytovaným hosťom. Za zmienku stojí i kúpeľný dom Vepor z rovnakého obdobia či Kaplnka svätej Anny, ktorá bola postavená začiatkom 20. storočia v novogotickom slohu, a to na mieste staršej kaplnky. Komplexnou rekonštrukciou prešiel liečebný dom Poľana s vysokým štandardom poskytovaných služieb. Okrem liečebných domov poskytujú ubytovanie brusnianske penzióny a ubytovacie zariadenia v Banskej Bystrici a Brezne.

 

Zdieľajte

Nechaj odkaz

Vyplňte potrebné informácie (*). HTML kód nie je povolený.

Nachádzaš sa tu: Hlavná stránka Rekreácia Kúpele Kúpele Vyhne