V kategórii Turistika
Prečítané 866

Zoznam turistických trás na území Banskobystrického samosprávneho kraja

(4 hlasov)

Slovensko je doslova turistický raj a Banskobystrický kraj je jeho prirodzenou súčasťou. Národné parky, chránené krajinné oblasti či oblasti s prírodnými rezerváciami a výtvormi ocenia zdatní aj tzv. „sviatoční“ turisti, dokonca aj rodiny s deťmi.

Môžete si vybrať z poldenných výletov aj niekoľkodňových túr. Hustá sieť turistických chodníkov sa nachádza vo Veľkej Fatre, v Nízkych Tatrách, Štiavnických vrchoch aj v pohorí Poľana. Pre leto sú typické časté búrky, ideálnym obdobím na turistiku je preto jeseň, najmä babie leto. Hoci je chladnejšie ako v lete a pri plánovaní výletov je potrebné zohľadniť kratšie dni, výhodou je stabilné a hlavne suché počasie. Hrozbou pri zimnej turistike sú lavíny, z tohto dôvodu sa odporúča chodiť do hôr v skorých jarných mesiacoch, keď je snehová pokrývka stabilnejšia. Úžasnú atmosféru majú výlety počas inverzie, keď sú nižšie položené oblasti ukryté v hmle a na vrcholoch kopcov svieti slnko. Pre naše hory je typický bohatý výskyt minerálnych prameňov a krasových javov. Kyslé minerálne vody sú charakteristické pre Poľanu, termálne pramene sú špecifikom Štiavnických vrchov. Bohaté je aj zastúpenie rastlinnej ríše, napríklad Veľká Fatra je najväčším náleziskom pôvodného tisu obyčajného v Európe. Naše hory sú domovom pre jeleniu a srnčiu zver, no nájdete tu aj rysa ostrovida, medveďa hnedého či vlka. Zaujímavosťou sú umelo vypustené kamzíky vo Veľkej Fatre a v Nízkych Tatrách alebo muflóny v masíve Poľany. Na skalách hniezdi napr. orol skalný, v Nízkych Tatrách nie je výnimočné stretnúť svišťa.

Zoznam jednotlivých turistických trás na území Banskobystrického samosprávneho kraja nájdete v jednotlivých prílohach podľa okresov /cca 3542 km/. 

Okresy Detva a Krupina patria pod komisiu značenia klubu slovenských turistov Zvolen. Okresy Banská Štiavnica, Žarnovica patria pod komisiu značenia klubu slovenských turistov Žiar nad Hronom a Poltár patrí pod komisiu značenia klubu slovenských turistov Lučenec.

Podklady poskytol: Klub slovenských turistov,  Ing. Eva Škutová.

Podrobnejšie informácie na http://www.kst.sk/

 

 

 

 

 

 

Zdieľajte

Nechaj odkaz

Vyplňte potrebné informácie (*). HTML kód nie je povolený.

Nachádzaš sa tu: Hlavná stránka Rekreácia Turistika a cykloturistika Turistika v Štiavnických vrchoch