V kategórii Turistika
Prečítané 2784

Turistika vo Veľkej Fatre

(3 hlasov)

Veľká Fatra je prírodnou bariérou medzi kotlinami stredného Slovenska. Je to rozsiahle a členité územie plné lesov, hôľ i dolín. Okrem Banskobystrického zasahuje aj do Žilinského kraja. Hlavný hrebeň (úsek Krížna – Ploská) sa neďaleko Ploskej delí na liptovskú a nižšiu turčiansku vetvu, medzi ktorými leží Ľubochnianska dolina, najdlhšia z dolín. Sedlo Veľký Šturec rozdeľuje hlavný hrebeň na dve časti: Zvolen a Hôľnu Fatru. Najvyšším vrchom je Ostredok s výškou 1 592 m n. m.

Veľká Fatra bola v roku 2002 vyhlásená za národný park. Na jej území existuje niekoľko maloplošných chránených oblastí s vyšším stupňom ochrany. Národný park má celkovú rozlohu 404 km2. Okrem výhľadových vrchov ponúka Veľká Fatra aj iné zaujímavosti – jaskyne. Do väčšiny z nich sa neodporúča vchádzať bez špeciálneho jaskyniarskeho výstroja. Výnimkou je Harmanecká jaskyňa v tzv. Harmaneckom krase. Jeden kilometer dlhá jaskyňa je prístupná verejnosti a ponúka bohatú kvapľovú výzdobu, siene a sieť chodieb.

FATRANSKÁ TURISTIKA

Zdatní turisti majú možnosť za dva dni prejsť hrebeň Veľkej Fatry, no už počas prvého dňa môžete trasu opustiť a vrátiť sa do civilizácie. Táto trasa patrí k najvyhľadávanejším hrebeňovkám na Slovensku a jej náročnosť nie je spôsobená prevýšením (702 m n. m.), ale skôr dĺžkou. Východiskovým bodom je Malý Šturec na rozhraní Veľkej Fatry a Kremnických vrchov, cieľom je Chata pod Borišovom, jediná horská chata v pohorí. Tam by ste mali doraziť približne po 7 hodinách. Z Malého Šturca až po Krížnu (1 574 m n. m.) budete postupovať po červenej značke. Ešte pred rázcestím Pod Krásnym kopcom sa k červenej pridá zelená značka. Cestou sa môžete občerstviť v zrenovovanom hoteli Kráľova studňa. V prípade pekného počasia sa až po Krížnu budete tešiť z krásnych výhľadov. Na Krížnej sa stretávajú dve červené značky, vy pokračujte po tzv. Veľkofatranskej magistrále smerom na Ostredok, teda na sever. Po výhľadoch z vrcholu Ostredka vás zaujme salaš pod Suchým vrchom, ktorý je stále v prevádzke. Ak vám dôjdu sily, vyhnite sa výstupu na Ploskú traverzom po modrej značke. Odmenou za výstup sú však výhľady na celé pohorie. Záver je jednoduchý – zostup k Chate pod Borišovom (1 300 m n. m.), ktorá sa nachádza už na území Žilinského kraja. V prípade, že sa rozhodnete ostať v chate viac dní, máte možnosť absolvovať výlety po hrebeni, a to od nenáročných prechádzok až po celodenné túry. Ak sa počas dňa rozhodnete trasu opustiť, môžete odbočiť z Kráľovej studne, Krížnej, Ostredka alebo Ploskej. Príkladom jednodňového výletu vo Veľkej Fatre je výstup zo Starých Hôr na Krížnu a späť. Je fyzicky náročný, s výrazným prevýšením a trvá vyše 7 hodín. Niečo vyše 4 hodín trvá stredne náročný výlet z Dolného Harmanca na Japeň s cieľovým bodom v Starých Horách. Ešte kratšie, približne 3 a pol hodiny, trvá výlet z Donovál na vrchol Zvolena so zostupom do obce Liptovské Revúce - Nižná Revúca.

Zdieľajte

Nechaj odkaz

Vyplňte potrebné informácie (*). HTML kód nie je povolený.

Nachádzaš sa tu: Hlavná stránka Rekreácia Turistika a cykloturistika Turistika vo Veľkej Fatre