V kategórii Turistika
Prečítané 3185

Turistika v Štiavnických vrchoch

(3 hlasov)

Štiavnické vrchy, ako aj oblasti Pohronský Inovec, Vtáčnik, Poľana, Javorie, Krupinská planina a Ostrôžky sú súčasťou Slovenského stredohoria. Menšia časť územia Slovenského stredohoria zasahuje do Nitrianskeho a Trenčianskeho kraja. Slovenské stredohorie je sopečného pôvodu, konkrétne Štiavnické vrchy patria medzi najväčšie sopky v Európe.

Tvar Štiavnických vrchov výrazne ovplyvnila ťažba rúd. Najvyšším vrchom je Sitno (1 009 m n. m.). Poskytuje pekné výhľady a skalné steny pod vrcholovou plošinou sú obľúbeným miestom pre skalolezcov. Okrem výhľadov lákajú turistov do Štiavnických vrchov aj tajchy – umelé jazerá  pôvodne vybudované pre potreby baní, dnes však slúžia na rekreáciu. V roku 1979 vznikla Chránená krajinná oblasť Štiavnické vrchy, ktorá má rozlohu 77 630 ha a je najväčšia na Slovensku. Dôvodom jej vyhlásenia nebola len ochrana prírodných hodnôt, ale aj ochrana pamiatok spojených s baníctvom a historickým osídlením.

ŠTIAVNICKÉ TÚRY
Nenáročným výletom, na ktorom sa niečo naučíte a zároveň vás čakajú krásne výhľady, je náučný chodník Sitno. Začína sa na Počúvadlianskom
jazere, odkiaľ vedie na Sitno zelená značka. Tá je čiastočne zhodná s náučným chodníkom. Dvaapolhodinová trasa je orientačne jednoduchá a zvládnu ju aj deti či starší ľudia.
Výlet začnite na lesnom chodníku pri parkovisku neďaleko Počúvadlianskeho jazera. Pohybujte sa po zelenej relatívne strmou lesnou cestou až po studničku, kde si môžete odpočinúť.
Postupne vyjdete z lesa a na Tatárskej lúke sa začína 3-kilometrový náučný chodník. Na 13 paneloch nájdete informácie o prírodných a kultúrno-historických zaujímavostiach a ochrane prírody Sitna i okolia. Z Tatárskej lúky (905 m n. m.) je výhľad na Sitno s jeho vrcholovými skalami. Keď prejdete po lúke chodníkom popod skaly, budete mať pred sebou ešte asi 200 schodov.
Odmenou vám bude výhľad z povesťami opradeného vrchu Sitno. Najviac uvidíte z jednej z okolitých andezitových veží. Na vrchu nájdete bývalú horáreň, ktorá dnes slúži ako bufet a rozhľadňa a obsahuje muzeálnu expozíciu o ochrane prírody. Trasa náučného chodníka pokračuje zo Sitna smerom na východ po modrej. Po asfaltovej ceste prejdite popri vysielači, pokračujte na dolnú lúku a odbočte vpravo k zrúcaninám hradu Sitno. Vrátite sa na cestu a zostúpite na križovatku Vlčia jama. Náučný chodník pokračuje traverzom Sitna a posledné panely vás vrátia späť na Tatársku lúku. K Počúvadlianskemu jazeru sa vrátite pôvodnou trasou, teda po zelenej značke.

Zdieľajte

Nechaj odkaz

Vyplňte potrebné informácie (*). HTML kód nie je povolený.

Nachádzaš sa tu: Hlavná stránka Rekreácia Turistika a cykloturistika Turistika v Štiavnických vrchoch