V kategórii Zábava a golf
Značky
Prečítané 1133

Plochá dráha

(1 Hlas)

Žarnovická plochá dráha je jedinou na Slovensku. Jej história sa začala písať v roku 1953.

Žarnovická plochá dráha nebola prvou na území Slovenska. O premiéru sa ešte v roku 1931 zaslúžili Košice, ako vzor poslúžila najmä Bratislava. Účinnú pomoc poskytol miestny národný výbor, národný podnik Preglejka, Štátne lesy, Okresný a krajský výbor Zväzarmu a ďalší občania Žarnovice. Štadión mal v začiatkoch veľmi jednoduché vybavenie. Vyvýšené divácke priestory boli len za štartom a po obvode prvej zákruty. Dráha merala 427 metrov, lemovala ju nízka bariéra, pri štarte a cieli stála tribúna pre 400 divákov, na protiľahlej strane depo so šatňami a hygienickými zariadeniami, a to všetko z dreva.

Na jar roku 1979 bol žarnovický štadión zmenený na nepoznanie. Čiernu škváru vystriedal bledožltý dolomit, posunutím okraja dráhy do vnútra sa dosiahlo jej skrátenie  na 400 metrov, šírka 13 metrov na rovinkách a 18 metrov v zákrutách  umožnila štart viacerých pretekárov súčasne. V rokoch 1984 a 1985 boli rozšírené hospodárske priestory a  parkovisko pretekárskych motocyklov, pri vstupe do štadióna asfaltová parkovacia plocha.

V súčasnosti je jedinou na Slovensku. Jej história sa začala písať v roku 1953, kedy sa, na vtedy ešte čiernom škvárovom ovále uskutočnili prvé preteky. Tým boli položené základy pre pomerne dlhú a až na malé prestávky takmer nepretržitú 60-ročnú tradíciu usporadúvania rôznych plochodrážnych podujatí v tomto malom mestečku na Pohroní.

www.speedway.sk

Zdieľajte

Nechaj odkaz

Vyplňte potrebné informácie (*). HTML kód nie je povolený.